Shop smartere - med PETER HAHN-appen. Klar, enkel, hurtig.

Installere

Ponchoer

Kategorier
Filtrer
Sortering efter:
De mest populære
1 af 1

Side

Side 1 af 1

Vi arbejder for at finde de helt rigtige highlights til dig
1 af 1

Side

Side 1 af 1

Moderne og superbløde ponchoer til damer fra Peter Hahn

Moderne ponchoer til damer: Superbløde og komfortable i eksklusive materialer som kashmir, alpaka eller ren ny uld. Himmelsk luksus. Ponchoer, slag og caper giver et unikt og luksuriøst look til den stilbevidste kvinde. Ponchoer kan være lange eller korte og er altid lavet i de mest eksklusive materialer.

Smukke og silkebløde ponchoer til damer

Som prikken, der fuldender det moderne outfits "i", finder man ponchoen, slaget og capen, der udgør et luksuriøst, varmt og super trendy alternativ til cardiganen, jakken, frakken, blazeren, blusevesten, sweateren eller blusen. Som et løssluppent og friskt stykke beklædning, der nonchalant svøber sig løst og alligevel tætsiddende til kroppen, kan valget af poncho være dét, der skaber den helt unikke og personlige stil. Kroppen bliver her forkælet til det yderste, når eksklusive og luksuriøse materialer som kashmir, alpaka eller ren ny uld smyger sig om overkroppen på varmeste vis. Alpakaen er et lamalignende dyr, der udelukkende bliver avlet på grund af dets fine, varme og eksklusive uld. Med uld fra alpakaen, der lever i 3500-5000 meters højde i Andesbjergene, er man sikret et materiale, der kan modstå selv de strengeste kulde og vejrforhold. Med kashmir er man sikret et himmelsk blødt og meget varmt materiale mens ren ny uld holder kroppen varm under alle temperaturer og vejrforhold.

Svælg i et væld af smukke farver

I den velassorterede onlinebutik føres der ponchoer, caper og slag i et væld af smukke og friske farver fra mærker som Peter Hahn og Peter Hahn Cashmere samt fra designermærker og mærker fra specialforretninger såsom Include, Inkadoro, Fluffy Ears, Brax Feel Good, Emilia Lay, Basler, The Lovely Brand, Looxent og Daddys Daughters. Ponchoer fra disse eksklusive mærker er især velegnede som alternativ til frakken, når det er koldt, og man gerne vil have ekstra bevægelsesfrihed ved armene for eksempel ved cykling eller vandring. Ponchoerne er også ideelle som alternativ til sweatre, bluser og cardiganer indendørs i fritiden, når man skal slappe af på sofaen eller udføre praktiske ting i hjemmet, der kræver god plads og bevægelsesfrihed ved armene. Bær også ponchoen ved sociale sammenhænge som fester, middage, restaurant- og cafébesøg og vær den, der skiller sig moderigtigt ud med en smuk og superkomfortabel poncho i en frisk og smuk farve. Har man brug for et moderigtigt og unikt alternativ til professionelle sammenhænge, er ponchoen et trendy og beundringsværdigt alternativ til blazeren, habitjakken eller den korte jersey eller ruskindsjakke. Her er det muligt at signalere stil- og modebevidsthed sammen med en stor sans for eksklusive materialer og høj komfort. Ønsker man dermed at udstråle høj personlig og professionel integritet, er en poncho, med dens elegante design og luksuriøse materialer et stilsikkert valg.Ponchoer er også ideelle til ferien sydpå eller nordpå, når man skal ud i de lune sommernætter, på guidede byture eller ved vandre- eller skituren, hvor det er et absolut must at holde kroppen varm og tør. Vælg for eksempel en supersmuk og himmelsk blød poncho med et asymmetrisk snit i 100 % kashmir. Ponchoen har en længde på 62 centimeter og føres i hele 18 forskellige smukke og friske farver og føres i unikaudgaver. Her er der derfor en unik lejlighed til at skille sig ud med sit helt eget modelook og vælge den farve, der passer allerbedst til personlig stil, humør og smag. Ponchoen er superlet og blød og er lavet i løst strikket totrådet kashmir­garn. Ponchoen kan kombineres med jeans, leggings og skinny-­bukser og smarte støvler, støvletter eller sko. Da ponchoen er lavet i et delikat materiale, bliver det anbefalet, at man vasker den i hånden. Er man ude efter en frisk, trendy og afslappet poncho, er der masser at vælge imellem. Vælg for eksempel en poncho i 100 % kashmir, der har et løst fald i udskæringen og en fin og frisk detalje med frynsekant i siden forneden. Ponchoen er lavet i et super eksklusivt materiale, der udgør et afslappet trendy-strik af totrådet kashmirgarn, der gør den superlet ogsuperblød. Modellen har et alsidigt og enkelt look og kan derfor bruges til både jeans, leggings og smalle bukser. Ponchoens længde er er cirka på 62 centimeter. Da ponchoen er lavet i et delikat materiale som kashmir, bliver det anbefalet, at man vasker denne poncho i hånden.

Capes og slag til den moderigtige kvinde

Under kategorien ponchoer til damer finder man også de moderigtige og meget fine capes. Capen bliver også kaldt for "den nye darling i modebilledet" og dette er ikke uden grund. Capen er umanerligt smart, løssluppent afslappet og meget ekstravagant på en og samme tid. Capen kan bruges på samme måde som ponchoer og slag, men har den ekstra fordel, at den er åben fortil og derved skaber ekstra mange muligheder for at kombinere den med det øvrige outfit i garderoben. Dette skyldes, at man derved kan se tøjet indenunder capen, og dette åbner op for, at man kan bære fine skjorter, bluser, sweatre, fritids- og sommerkjoler og bluseveste indenunder. Vælg for eksempel en let og lun cape i et fint vrangstrik i 100 % babyalpaka. Dette supereksklusive materiale har fine garner og disse har en fin elasticitet, der giver en stor bevægelsesfrihed. Materialet giver en silkelignende glans og oser af ren luksus.Capen har en bred volantkant hele vejen rundt og kan bruges både inde og ude som et fint alternativ til en jakke eller en frakke. Capen giver også god plads til en tyk trøje under. Capen har en længde på cirka 70 centimeter og kan maskinvaskes.Ønsker man at udstråle kunstnerisk og kulturel horisont, kan man bære en cape, der i sig selv er lidt af et kunstværk. Vælg her en cape fra onlinebutikken i 100 % uld, der er udført i et kunstfærdigt vævet XXL-hanefjed-jacquard. Capen har fine detaljer medomstukne kanter og trendy frynser. På grund af denne capes delikate materialer, anbefales kemisk rensning af den. Et andet kunstnerisk stykke tøj er capen i 100 % polyacryl med markante vævede, ensfarvede tern. Capen har et "vamset stof", hvilket giver et helt særligt look. Som en frisk detalje har capen frynser hele vejen rundt. Capen måler i længden cirka 80 centimeter og det anbefales, at man vasker den i hånden. Et luksuriøst plus til enhver modebevidst kvinde er det smukke, utroligt smarte og varme slag med rund hals i 70 % ren ny uld og 30 % babyalpakauld. Modellen er tofarvet og himmelsk blød. Med disse delikate materialer anbefales kemisk rensning af slaget.Rigtig god fornøjelse med valget af den helt rigtige poncho, slag eller cape.

Modeekspertise
Over 50 års erfaring i branchen
Køb på faktura
Nemt og sikkert
GOD SERVICE
For at du er tilfreds
Bestillingsservice
70 11 04 04
PETER HAHN kundeservice
70 11 04 04


Telefonerne er åbne mandag til fredag kl. 8.00 til kl. 18.00.

Ellers kan du skrive en e-mail til
service@peterhahn.dk